The Best of GRReporter

Απίστευτος ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ – απέκλεισε τον Άντι Μάρεϊ και θα παίξει στον ημιτελικό του Wimbledon!

02 Ιούλιος 2014 / 18:07:26  GRReporter
1858 αναγνώσεις

Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας συνεχίζει την απίστευτη παρουσίασή του στο Wimbledon. Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έφτασε ιστορικό ρεκόρ στην καριέρα του – ημιτελικό του Wimbledon, αφού απέκλεισε τον περσινό πρωταθλητή Άντι Μάρεϊ με 6:1, 7:6(5), 6:2.

Είναι η δεύτερη νίκη του Βούλγαρου εναντίον του Βρετανού στους συνολικά πέντε αγώνες μεταξύ τους.

Ο Γκριγκόρ πήρε γρήγορα το πρώτο σετ με σκορ 6:1, μέσα σε 25 λεπτά. Στη συνέχεια κέρδισε και το δεύτερο σετ, αλλά κάπως πιο δύσκολα με 7:6. Στο τρίτο σετ ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του και θριάμβευσε με 6:2.

Την αναμέτρηση μεταξύ του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και του Άντι Μάρεϊ παρακολούθησαν και ο πρίγκιπας Ουίλιαμ και η δούκισσα του Cambridge Κάθριν, που είχαν έρθει για να υποστηρίξουν τον Βρετανό.

Μετά τη νίκη του Ντιμιτρόφ όμως όλοι σηκώθηκαν και τον καταχειροκρότησαν.

Ο Βούλγαρος έχει ήδη εξασφαλίσει την θέση του ανάμεσα στους 10 καλύτερους τενίστες του κόσμου, ενώ αν ο Καναδός Μίλος Ράονιτς αποκλειστεί από το τουρνουά, ο Γκριγκόρ μπορεί να φτάσει και στην 9η θέση.

Ο επόμενος αντίπαλος του Βούλγαρου θα γίνει γνωστός μετά από το ματς μεταξύ του Μάριν Τσίλιτς και του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Tags: Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ Άντι Μάρεϊ Wimbledon νίκη ημιτελικός