Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Янис Ревитис: По-добре да се върнем към драхмата, вместо да приемаме натиска на Европа

27 Май 2010 / 20:05:59  Виктория Миндова
1882 прочитания

Янис Ревитис е в бизнеса с недвижими имоти в Гърция в последните двайсет години. Компанията му разполага с пет офиса в цялата страна, които се занимават консултации, покупко-продажби и оценки на недвижима собственост. Успешният бизнесмен се съгласи да разясни на читателите на GRReporter ситуацията с недвижимите имоти в Гърция и до колко икономияеската криза е засегнала този сектор.

Според данни предоставени от Банката на Гърция пазара на движими имоти в Гърция изпитва спад още от началото на 2009 година. В резултат на какво се случи това?

Всичко започна от черния октомври на 2008 година, когато някои банки в САЩ с завишени инвестиции в недвижимите имоти сложиха началото на кризата. Тази криза се разрасна и до Европа, съответно и Гърция. В следствие на лошата икономическа политика в последните години и завишените кредити, които сме натрупали като резултата от тази политика създадоха гръцката криза. Бяха засегнати всички сектори на икономиката, в това число и пазара на недвижими имоти.

Когато американската криза започна да затваря една поредица от банки поради неизпълнение на поетите от тях задължения към така наречените токсични облигации, европейските и гръцките им колеги също  се притесниха. Това намали ликвидността на пазара, което веднага се отрази на търговията с имущество.

Как кризата промени ежедневието на агенциите на недвижими имоти?

Агенциите, които са от много години на пазара, създали са си добро име и имат своя клиентела усетиха кризата много по-леко от новите играчи на пазара. Компаниите, които са влезли на пазара в последните 5-6 години, поради разцвета бизнеса в този период, усетиха кризата много по-силно. Някои не издържаха на удара и затвориха предприятията си, други се очаква да затворят бизнеса си в следващата година. По-старите агенции са преживяли и други кризи и имат възможност и опит да задържат нещата докато кризата отмине.

Никой не може да каже как ще се развие днешната икономическа криза. Не може да предвидим какви последици ще има или колко време ще продължи рецесията, нито кои сектори ще могат да се опазят и кои ще бъдат най-потърпевши. Истината е, че в дългосрочен план всеки, който е инвестирал в недвижим имот на логична цена не е загубил.

Загубиха след разгара на кризата са хората, които бяха придобили имот с кредит и днес се затрудняват да го погасят. Всички, които са имали възможност да закупят имот без банков заем или на ниски цени ще са печеливши в дългосрочен план. Разбира се, кризата дава и една нова възможност на тези, които могат да се възползват от нея – да придобият имот на по-ниски цени.

Според вашите наблюдения къде първо удари кризата в търговията с недвижими имоти? Малките или големите имоти пострадаха първо?

Кризата винаги удря целия пазар, никой не остава напълно незасегнат, но най-голяма разлика се наблюдава в скъпите имоти. Тези, които са най-трудни за продажба и най-малко се търсят.

С идването на кризата спаднаха ли цените или пазара замръзна, защо?

Оценката за цялата изминала 2009 година е, че средно цените в страната паднаха с около 12%. Тази година очакваме да завърши също със спад от около 8%. Значи от началото на кризата през октомври 2008 до октомври 2010 ще се отбележи намаление на средната стойност на цените на недвижимите имоти в Гърция от около 20%. Разбира се цените не се сгрумолиха както в Щатите или някои други европейски страни. Цените спаднаха от тези, които се оказаха с големи заеми и искаха бърза продажба, както и от тези, които имат много имоти и искат да продадат. В Гърция обаче не се образува масова вълна на обезценяване на недвижимите имоти.

Строителните предприемачи също не предприеха намаляване на цените. Част от причините са, че имаха добра печалба от предишни години, която им позволява да изчакват. Друга причина е, че цените на парцелите и строителните материали бяха завишени, което накара предприемачите да се въздържат от големи ценови разлики при продажбата след началото на кризата. Затова, дори цените от строител не спаднаха с повече от десет-петнайсет на сто за ново строителство.

Какъв съвет ще дадете на някои, който би искал да закупи недвижим имот днес?

Моят съвет е да изчака известно време, но също така и да направи едно много добро проучване на пазара. За съжаление днес е много трудно да се направят прогнози на къде ще тръгнат цените. Сигурно е, че от тук нататък тези, които продават ще предлагат имоти на много по-логични цени в сравнение с офертите от миналата и по-миналата година. Купувачът трябва да има в предвид до колко имота, който купува може да бъде преподаден или с други думи, да си струва парите. Един добър градски имот може лесно да бъде продаден, когато е с добро изложение и  в добро състояние, да има лесен достъп до градския транспорт и по възможност да има зеленина в квартала, в който се намира. Това е една инвестиция, която би донесла добра възвращаемост на собственика.

Извънградските имоти в крайморските селища днес от друга страна имат определено добри цени. Почивните имоти за отдих, особено в района на Атики не са много. Един подобен имот трябва задължително да е в близост и дори със изглед към морето, защото иначе напоследък подобни имоти не са приоритет в търсенето на пазара. По-голям интерес за тези имоти проявяват  чужденците – западноевропейците обичат Гърция и в много случай искат да имат собственост на Кикладските острови например или на остров Крит, там интересът е по-голям.

В последните десет години много гърци станаха собственици на недвижими имоти в България и други страни на Балканите с оглед висока възвращаемост на инвестицията. Смятате ли, че това обезкървява местния пазар?

Категории: ИкономикаПазариКомпанииИнтервю
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus