Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Трансперънси Интернешънъл: Европейските страни трябва да променят своите правни системи, ако искат да се справят с корупцията

31 Март 2011 / 23:03:37  Анастасия Балездрова
1866 прочитания

 

През последните три години нивото на корупцията се е повишило, смятат шест от всеки десет граждани в света, а един от всеки четирима признава, че е станал жертва на подкуп. Това са тъжните констатации на Световния барометър за корупцията през 2010, според който около половината от интервюираните жители на планетата нямат особено голямо доверие на правосъдието.

Ако гръцкият отдел на международната организация „Прозрачност без граници” бе решил да проведе подобна анкета в страната процентът на хората, които са загубили вярата си в правосъдната система евентуално би надминал глобалния. Икономическата криза и тежките мерки, които засегнаха обикновените граждани, но не и някои привилегировани държавни служители и убеждението, че след няколко дни ще бъдат изискани нови жертви предизвиква гневни и понякога крайни реакции в гръцкото общество.

Медиите непрекъснато бълват все нови и нови разкрития относно начина, по който ред политици са забогатели неоправдано през последните 30 години, парламентарните комисии за контрол издават доклади и някогашните слухове оживяват в съдебните преписки, но „никой не влиза в затвора”. Това е изразът, който все по-често се чува не само в разговорите между хората, а почти навсякъде. Побоят над синия депутат Костис Хадзидакис по време на общогръцката стачка миналия декември отприщи страстите и вече не минава седмица, без някой министър да бъде поне освиркан, а уличното недоволство е готово да вземе превес.

От своя страна политиците заявяват, че са готови да изправят на подсъдимата скамейка своите доскорошни колеги, но като по чудо всички техни провинения са покрити от срок на давност. А общественото мнение трупа недоволство от безнаказаността на тези, които смята за виновни.

Давността в наказателното право е определен от закона срок, който при допълнително установени предпоставки изключва наказателно преследване за дадено престъпление или изпълнението на съответно наложено за такова престъпление наказание. Според проучването на медународната организация „Прозрачност без граници”, което бе представено днес в Атина този срок варира в 27-те страни-членки на Европейския съюз, като най-малък е във Франция – 3 години. Заслужава си да се отбележи, че в англосаксонското право подобен юридически факт не съществува. Пример за това е, че известният режисьор Роман Полански бе обвинен миналата година за изнасилването на 13-годишно момиче през 1977.

Изследването на Трансперънси Интернешънъл е било проведено относно следните престъпления: приемане на подкуп, измама, злоупотреба с власт, незаконно забогатяване и легализиране на средства от незаконни действия.

Адвокатката Йоанна Анастасопулу съобщи, че проучването е отчело липса на механизми за откриване на корупцията, липса на специализиран за това персонал, дълги процедури и кратки срокове на давност във всички европейски страни. В много от тях съществуват „вратички” в закона, от които участниците в корупцията лесно могат да се измъкнат. В повечето страни правилата създават особени затруднения, когато са засегнати политически лица, а липсата на статистически данни относно случаите на корупция е общоевропейски феномен.

С цел ограничаването на корупцията международната организация отправя към страните няколко предложения, най-важното от които е удължаването на сроковете на давност. Според юристите от „Прозрачност без граници” давността за тежките престъпления трябва да е над 10 години, нейното изчисление да се прави според спецификата на случаите на корупция, да се удължава в случаите, когато се изразява в няколко държави, да се премахне ненаказаността на депутатите и членовете на правителството и да не се премахва давността след съдебно решение от първа инстанция.

В изказването си адвокатът по наказателно право Илиас Анагностопулос посочи, че срокът на давност в Гърция е 5 години и се намира малко над средното за Европа ниво. Според него обаче тенденцията тя да се смята за основен проблем е погрешна. Адвокатът посочи като виновник за ненаказанието на политическите лица закона за отговорността на министрите, по силата на който всички уличени за корупция през последните години политици бяха освободени от всички обвинения. „Имунитетът е предвиден, за да могат депутатите да се чувстват напълно свободни, когато изразяват своето мнение. Когато обаче той се използва, за да предпази един депутат, който е карал в нетрезво състояние не давността е виновна”.

Категории: ПолитикаОбществокорупцияполитициненаказаностсрок на давностпрестъпления
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus