Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Прогнозите са гореща есен за превозвачи и железничари..., но поне бензин ще има!

15 Септември 2010 / 13:09:08  GRReporter
971 прочитания

Превозвачите спряха движението на камионите си и ги паркираха на магистралите, железничарите решиха да спират влаковете за по няколко часа през следващата седмица, а множество безиностанции затвориха заради ниския таван на цените, който наложи правителството.

Накратко така изглежда картината по пътищата на Гърция и тази седмица. Железничарите решиха да се сблъскат с правителството и да настояват за оттеглянето на проектозакона като програмираха почасови стачки следащия вторник, сряда и четвъртък. Те заплашиха правителството, че ще излезнат в безсрочна стачка веднага, след като проектозаконът за приватизацията на държавните железници влезе за гласуване в парламента.

Трети пореден ден превозвачите изкараха камионите и цистерните на магистралите Атина-Ламия и Атина-Коринт, както и на околовръстното шосе при Солун. Според сведения на полицията камионите не създават проблеми в движението на останалите автомобили. Техни представители се очаква да изложат пред парламентарна комисия своите възгледи за проектозакона за освобождаване на професията им, срещу който те протестират.

Шофьорите от вчера решиха постепенно да спрат движението на всички камиони, а по-меки се оказват чофьорите на цистерни, които успокоиха, че няма да оставят Гърция без гориво. „Продължаваме да снабдяваме големитъе потребители като пристанища, летища и болници, които не могат да бъдат обслужени от частните цистерни, на които ние не пречим да снабдяват с гориво бензиностанциите” отбеляза председателят на Конфедерацията на шофьорите на цистерни пренасящи гориво Георгиос Цамос за вестник Етнос.

В същото време министерството разглежда резервен план, според който ще дадат право на частниците да изпълняват държавни превози. Министерство на инфраструктурата е решено да не отстъпи и да бъде гласуван проектозакона. Вчера отхвърли исканията на превозвачите да се удължи преходния период за пълното освобождаване на професията от три на пет години, както и да не се обезцени стойността на лицензите им в края на преходния период, а да се запази 35% от нея. На днешната среща на представителите на шофьорите в парламента с компетентната комисия, те ще поискат писмено потвърждение, че ще бъдат изпълнени три поправки, за които вече са се споразумели със заместник-министъра и са свързани с пенсиите, облагането с данъци и интегрирането им в Националната стратегическа рамка (ЕСПА) и в Касата за гарантиране на малките и дребни фирми.

Паниката около криза на горивото доведе до спекулации от страна на собствениците на бензиностанции, които увеличиха цените, което накара правителството да сложи таван на максималната цена на бензина. Понеже се оказа, че собствениците на бензиностанции купуват горивото скъпо, а таванът на цената ги задължи да го продават без да имат печалба, 350 от общо 1100 бензиностанции в столицата затвориха и 50% от бензиностанциите в Крит също казаха, че „не могат да купуват скъпо и да продават евтино.”

Искането на собствениците на бензиностанции е правителството да им позволи да увеличат цената на бензина с две евро. Те обясниха, че сегашната цена (1,473 евро за обикновения безоловен и 1,701 евро за супер безоловния) в повечето случаи ги „вкарва” финансово. В противен случай Федерация на собствениците на бензиностанции поиска да се наложи таван на цената при продажбата на едро на бензина, т.е. на самите фирми за гориво, така че да се разпределят поравно вероятните загуби. Вероятно министерството ще уважи искането, за да не се окаже изправено пред затворени бензиностанции, а когато положението се нормализира, таванът на цените ще бъде премахнат. В същото време мерките срещу бензинаджиите, които не се подчиниха на наредбата, се оказаха наистина строги. В случая - частник от атински квартал продавал бензина си с 10 цента по-скъпо, за което той беше арестуван, а утре ще бъде осъден.

Какво печели всеки един от криковете на веригата, през която „минава” бензина, съобщава вестник Та Неа. За един литър безоловен бензин 65,47% са данъци, 29,5% е цената от рафинерията, 4,2% е възможната печалба за фирмите и 1,7% за бензиностанциите.

Интересен факт е, че сред европейските страни Гърция е една сред тези с най-много бензиностанции – над 8 000. Толкова бензиностанции има и в Испания, където обаче населението е четири пъти повече. Този факт по само себе си е фактор за увеличение на цената в квартали и райони, където клиентите не са достатъчно, за да си подсигурят бензиностанциите, че ще са на печалба.

 

Категории: Актуално
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus