Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Поради липса на джамия мюсюлманите в Атина празнуваха Байрам на площадите, замеряха ги с яйца

16 Ноември 2010 / 17:11:52  GRReporter
1803 прочитания

Масовите молитви на открито на мюсюлманите за пореден път изведоха на преден план критичния въпрос за липсата на мюсюлмански храм в Атина. Около 500 000 са мюсюлманите в Атики според неофициални данни, които от години наред извършват религиозните си обреди и празници по мазета и гаражи, защото плановете за джамия все не се осъществяват, а в ролята на имами влизат бояджии и строители.

Днес мюсюлманите в Атина излязаха от 6 часа сутринта, за да опънат килимчета за молитва на десет площади в гръцката столица. За молитвата на религиозните лидери им е било разрешено да я извършат на някои площади, а за други те сами са поели инициативата. Като цяло празникът премина мирно, освен очаквани инциденти на площад Атики и на леки сблъсъци на площада пред университета.

Поради напрежение, което ескалира през последните години в някои квартали на Атина между местните жители гърци и новодошлите емигранти, на площад Атики молещите се мюсюлмани бяха замеряни с яйца, а някои жители на квартала, чиито балкони гледат към площада пускаха силна музика, за да заглушат молитвата на имама. Рано сутринта полицаите прибегнаха до сълзотворен газ, за да отблъснат членове на крайно-дясна организация и  да не се стигне до по-сериозни сблъсъци.

Празникът премина мирно на площад Кодзия, на гара Лариса, пред Стадиона "Мир и приятелство", на площад Кумундуру и на стария хиподрум. Това е третият път, когато се осъществява молитва на открито публично място. "Молитвата свърши в 9:30 ч. Това е един от двата най-големи празници за нас. На този ден обикновено ядем агнешко и телешко месо, правим баница. Аз живея тук сам, без съпругата си и ще отпразнувам с приятели" казва мъж на средна възраст от Бангладеш, който спокойно пуши цигара на площад Кумундуро след приключването на молитвата.

 

Абделсатар Баракат

Кореспондент за египетския вестник „Ал Ахрам” специално за grreporter.info

 

Г-н Баракат, как мюсюлманите в Атина отпразнуваха днес Байрама?

Днес празнуваме Байрам и на този ден всяка година мюсюлманите отиват на поклонение в Мека в Саудитска Арабия. Според обичаите на този ден се заколва едно агне и се разделя на три - 1/3 за вкъщи, 1/3 за роднини и 1/3 за бедните. Мюсюлманите се събираме за молитва около 7:30 ч. до 8:30 ч. сутринта и според религията ни тя трябва да се извърши на открито – на площади, на улицата, а не вътре в някоя сграда, и това е и причината да излязат днес мюсюлманите на площада пред университета в центъра на Атина.

Преди два месеца и половина за празника Рамазан беше получено разрешително от Кметството на Атина за молитва на площад Кодзия и сега мюсюлманите събраха смелост и взеха разрешително да излезнат на площада пред университета, но имаше някои емигранти от Бангладеш и Пакистан, които завидяха и те излезнаха да празнуват на някои площади без да им е било официално позволено – на площад Атики, в Егалео, в Рафина и още други квартали в Атина.

Как ще коментирате случилото се на площад Атики?

Разправиите се случиха на площад Атики. Тези, които са отишли да се помолят на площада не бяха прави, тъй като са наясно, че в този квартал съществуват проблеми. Съвсем логично ми се струва, че хората от квартала са изляли гнева си.

Имало е предложение от властите молитвата да се извърши на някой стадион, за да има място за всички мюсюлмани, но религиозните лидери са го отхвърлили и в крайна сметка са решили да извършат молитвите на площадите в Атина?

Преди две години бяха направили молитва на стадиона в Маруси, но там трябваше да платят. Според религията молитвата трябва да се извърши навън – на някоя нива, на някоя планина, но мюсюлманите в Атина имат искането да се построи джамия и затова излезнаха навън на площадите. Така хората може да се трогнат и да се запитат защо да няма джамия в Атина?! В Египет, например, се намира най-голямата гръцка патриаршия в Александрия – там виждаш как църква и джамия могат да съществуват една до друга. А тук хората не могат да разберат, че мюсюлманите са хора и имат право на свой официален храм.

Според вас ще бъде ли построен мюсюлмански храм в Атина?

Аз съм гръцки гражданин, ходил съм в казарма, но няма да отида в някоя от тези незаконнни джамии, които ги правят в гаражи и стаички. Говорил съм с г-жа Дора Бакояни, докато беше министър на външните работи, както и с други министри и всички казват, че ще направят нещо по въпроса, но досега нищо не е станало. И няма и да стане, по мое мнение. Министър-председателят Георгиос Папандреу е социалист и уважава човешките права и уважава другите религии. Не може хора от правителството да се питат защо емигрантите правят така. Трябва да има малко свобода.

Какъв е броят на мюсюлманите в Гърция и от кои националности са повечето от тях, с какво се занимават?

Не може никой да каже точен брой, но аз мисля, че са около 500 000 души в областта Атика, и около 250 000 гръцки мюсюлмани в Тракия. В Атина има много хора от Бангладеш, Пакистан, Египет, Сирия, Палестина. Големи общности са египтяните – около 80-90 000 души, пакистанците, бангладешците, като повечето живеят в област Атика. Мога да кажа за египтяните, че обикновено работят в строителството и като рибари в Солун и по островите. Рибарите идват с трудови договори от Египет.

Вие как отпразнувахте Байрам?

Аз отидох на молитва в хотел „President”, до мен стоеше посланикът на Индонезия, имаше хора от Пакистан, Мароко, Либия. Езикът на Корана е общ за всички мюсюлмани, затова може да се молят заедно хора от различни националности, които иначе говорят на различни езици.

Репортаж: Марина Николова

 

Категории: Актуално Байрам религия мюсюлмани храм джамия Атина Абделсатар Баракат
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus