Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

ELMIN покани чилийските миньори и техните семейства на безплатна почивка на гръцките острови

19 Октомври 2010 / 15:10:15  GRReporter
2124 прочитания

Историята на чилийските миньори, които бяха спасени миналата седмица след повече от два месеца прекарани под земята разтърси целия свят. В Гърция минната компания ELMIN, която е специализирана в добива на боксит изпрати отворена покана към чилийските си колеги и техните семейства за почивка на гръцките острови с напълно поети разходи. Изпълнителният директор на ELMIN Либерис Полихронопулос се съгласи да говори специално пред GRReporter за благородната инициатива, дошла от неговите служители и за добивния бизнес като цяло.

Инициативата ви да осигурите почивка на 33-мата чилийски миньори и техните семейства на гръцките острови е много благородна. Разкажете ни малко повече за нея. Какво точно им предлагате? Кой ще покрие разходите им? Докъде са стигнали контактите ви с тях?

Когато още в началото се разбра, че миньорите в Чили са затрупани, но живи направихме една среща в мината. На нея обсъдихме ситуацията, как се е стигнало до нея, какви са шансовете им да бъдат извадени на повърхността и какво можем да направим или по-точно какво бихме искали да се случи, ако гръцки миньори бяха на мястото на чилийските. Нашата работа и условия, в които се извършва тя са сходни с тези на миньорите в Чили, затова решихме като начало да изпратим едно писмо в знак на подкрепа. То прерастна в отворена покана за миньорите и техните семейства да дойдат на почивка на гръцките острови.

Важно е да се отбележи, че инициативата дойде изцяло от страна на служителите на ELMIN АД, от управлението на компанията само подкрепихме идеята и помогнахме да установим контакт. Мога да кажа, че сме доволни и горди, че нашите служители имат този начин на мислене и солидарност към своите колеги. Като изпълнителен директор се погрижих да установим контакт с посолството на Чили, за да могат работниците от компанията да изпратят писмото си. Потърсихме спонсори на инициативата, така че тя да бъде реално осъществена, като компанията също поема своя дял от финансовата отговорност.

Миньорите в Чили прекараха 65 дни на 700 метра дълбочина под земята. Можете ли да ни опишете какви са условията на работа на такава дълбочина и при нормални условия колко часа на ден може да се работи, без да се застрашава здравето на миньорите?

Разбира се, миньорите бяха затворени в условия на пълна тъмнина и висока влажност за 69 дни. Единственото предимство, което имаха е, че поради характера на работата им тези условия не са им непознати. Независимо от това, за да оцелеят те проявиха много висок дух и съзнание, което им помогна в този изключително дълъг период да запазят спокойствието и разума си и въобще психичното си здраве. Нормален работен ден за един миньор е около 6,5 часа до 8 часа.

Историята на чилийските миньори накара света да обърне малко повече внимание на вашата професия. Напоследък се случвaт доста инциденти, включително и в Чили. За много от затрупаните миньори това беше втори подобен инцидент. Инцидентите не са нещо непознато в този сектор и най-често  те са с фатален край. Разкажете ни малко повече за това какви опасности и рискове крие тя за хората, които всеки ден слизат под земята.

Подземната работа като цяло датира от древни времена. По нашите земи такива мини са тези на Халкидическия полуостров за добив на метал, в Лавриос и в други части на Средиземноморието. Мога да кажа, че минната дейност е изкуство познато на човечеството от много векове и като всяка работа има своите особености.

Когато не уважаваш това, което вършиш и не работиш по най-добрия възможен начин, в някакъв момент то ще ти се върне, дори по някакъв начин ще ти отмъсти. За конкретния случай никой не знае със сигурност къде е проблемът и не бих се наел да го анализирам. Като цяло обаче миньорството е професия от изключителна важност, която носи много блага на човечеството. Миньорите и техният труд осигуряват жизнено важни първични суровини и висока добавена стойност. Ако правилата за дейност се спазват, опасностите са намаляват до минимум. Основно правило, за да се избегнат затрупвания е да има два коридора за достъп до мястото на работа.

Бих искала да обърнем още малко внимание на опасностите в тази професия. Само през този уикенд 21 миньори загинаха в Китай. Няколко други бяха затрупани в Еквадор. В Европа този брой е доста по-малък. Можете ли да ни обясните кои са най-честите причини за трудовите злополуки. Какви практики се налагат за тяхното предотвратяване и каква е ролята на Европейския съюз и държавата като контролни органи в минната дейност ?

Не бих искал да сравнявам дейността в Европа с други краища не света. Не смятам, че ще е обективно, нито коректно. Мога определено да кажа, че Европейският съюз е наложил много строги правила за упражняване на минна дейност. В Гърция контролният орган е Инспекторатът по мините, който е държавен орган и съблюдава от близо и с голяма строгост дейността на всички мини в страната. Разбира се, има една поредица от процедури преди да се издаде разрешението за експлоатация на мини и минни съоръжения. Изисква се също така компанията да представи техническо проучване, което включва подробно обяснение за начина на експлоатация и надзор на дейността. След като документите бъдат заверени и се даде зелена светлина за развой на дейността, компанията е задължена да действа по описаните в одобреното проучване практики. Също така се спазва и Правилника за експлоатация на мини, който включва методите на работа, опита на служителите, правилата за действие в различни ситуации, упражнения свързани с извънредни събития и т.н.

Категории: ОбществоПазариКомпании Elmin боксит чилийски миньори
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus